ADO.NET Entity Framework ile Windows Form Uygulaması

Administrator tarafından yayınlanmıştır 28. February 2010 08:47

 

Evet arkadaşlar bir önceki makalemde ADO.NET Entity  Framework arka planında nelergerçekleştiğinden bahsettim. ADO.NET Entity Framework teknolojisinin hangitemellere dayandığına değindim.Bu makalemde ise ADO.NET  Entity Framework’ü  Windows Form uygulamasında  nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğim.Tabiherkesin bilgisayarında Visual Studio 2008 yüklü olduğunu kabul ediyorum ve ardındanADO.NET Entity Framework’ü kullanabilmemiz için Visual Studio 2008 SP1yüklemeniz gerektiğini hatırlatıyorum.Visual Studio 2008 SP1 için şu linktenindirme yapabilirsiniz >> http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=FBEE1648-7106-44A7-9649-6D9F6D58056E&displaylang=de

(Not:Visual Studio 2010 Beta kullanan arkadaşların SP1paketi yüklemelerine gerek yoktur. ADO.NET Entity Framework default olarakiçinde geliyor.)

Bütün bu işlemleri hallettiğinizi farz ederekanlatacaklarıma devam ediyorum.Şimdi her zaman yaptığımız  gibi Visual Studio 2008  tıklıyoruz,ardından NewProject deyip, WindowsForms Application seçiyoruz.Uygulamamızın ismine  MyFirstADO.NET_EF adını veriyoruz. Boş birform içeren uygulamamızın  MyFirstADO.NET_EF  proje dosyasına sağ tıklayıp   Add NewItem  diyoruz.Ardından karşımıza gelenpencereden  ADO.NET  Entity  Framework adındaki  simgeyi  (sarı silindir şeklinde bir simge)  bulup  ekliyoruz. Eklerken isim olarak  MyADO_EF  veriniz.(Not : İsteyen arkadaşlar başka isimlerdeverebilir.) Evet bu  aşamadan  sonra karşımıza  şu pencere gelecektir.

 

 

 
Ardından Next tuşuna basıp diğer bir pencereyegeliyoruz.Burada New Connection sekmesine tıklayıp yeni bir  bağlantı  vereceğiz.Server Name yazan açılır menüyetıklayıp kısa bir süre bekliyoruz,ardından server ismini göreceğiz.Genel olarakbu kurulum sırasında eğer bir değişiklik yapmadıysanız kendi bilgisayar isminizşeklinde gelir.(Örn : BATUHAN-PC gibi ) Eğer kendi server isimlerini göremeyenveya problem yaşayan arkadaşlar .\SQLEXPRESS  yazıp sorunuçözebilirler.Bu işlemin sonrasında select or enter a database_name yazan yerdeki açılır menüye tıklayıpistediğiniz veritabanınızı seçiyorsunuz.( Not :Ben kendi oluşturduğum SporDatabase_VTYS  adlı veritabanını seçeceğim.)  Evet,Test Connection butonuna tıklayıp bağlantımızı kontrol ediyoruz,eğer olumlu biryanıt aldıysak bir sonraki adıma geçebiliriz. OK butonuna basıyoruz ve Nextdeyip ileriki adıma geçiyoruz. Aşağıdaki bir pencere ile karşılaşmanızgerekiyor. 
 
 
 
Evet,bu pencerede Tables kutucuğuna tıklıyoruz.Eğer,veritabanlarındaWiews ve Stored Procedure  içerenarkadaşlar varsa 3 kutucuğuda işaretleyebilirler.Ardından Finish butonuna basıpdevam ediyoruz.İşte sonuç; 
 
 
 

İşte  projelerimizeADO.NET Entity Framework’ü eklemek bu basit.Umarım zevk alarak okuyacağınız birmakale olmuştur.Bir sonraki makalemde ADO.NET Entity Framework’te veritabanıişlemlerine değineceğim.Hepiniz sağlıcakla kalın.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

(Yazılan makaleler tarafımdanhazırlanmıştır.Eğer kullanılması takdirinde lütfen atıfta bulunmayı etikaçısından unutmayınız.)

Batuhan Düzgün Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğ

Currently rated 4.5 by 2 people

  • Currently 4.5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etiketler:

Ado.Net Entity Framework

Comments

Add comment


(Will show your Gravatar icon)  

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading

Bu site BlogEngine.NET 1.4.5.0 ile oluşturulmuştur. Türkçe çevirisi BlogEngine TR ekibi tarafından yapılmıştır.

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi 

Bilgisayar Mühendisi

Endüstri Mühendisi

Yeditepe Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans 

 sahibinden.com

   Kıdemli Uzman Yazılım Mühendisi  

E-Mail 

   batuhan.duzgun@sahibinden.com

   batuhan.duzgun@windowslive.com

  github.com/batux

 

Sayfalar

Calendar

<<  September 2018  >>
MoTuWeThFrSaSu
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567

Yazıları geniş takvimde göster