Qt Nedir?

Batuhan Düzgün tarafından yayınlanmıştır 24. August 2010 20:17

Başka bir yazımda yine sizlerle buluşmaktan dolayı gerçekten mutluyum.Bu seferki yazım yeni öğrenmeye başladığım bir teknoloji üzerine olacak.Konumuz Qt.  Nedir Qt sorusuna geçmeden önce,şunu belirtmek lazım.Bilgisayar Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleriyle ilgili bölümlerin hemen hepsinde C veya C++ anlatılır.Hepimiz  C ,C++ ile Console ekranında (Siyah Dos Ekranı) bir takım uygulamalar geliştirmişizdir.Bu uygulamaları yaparken ki en büyük hayaliniz herhalde görsel bileşenleri olan bir uygulama yapmaktır.Ben Bilgisayar Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyken bir çok C ve C++ uygulaması yazdım.Hepside iç karartıcı olan DOS ekranındaydı.O zamanlar en büyük isteğim C++ ile görselliği olan bir program yapmaktı.Fakat buna fırsat kalmadan Elektronik  Mühendisliğinde okuyan bir arkadaşım vasıtasıyla C# ile tanıştım.Gerçektende C#'taki görsel bileşenleri esnek şekilde kullanabilmek beni cezbetti.Ve C# ile devam kararı aldım.Fakat bir yandan da C++ DOS ekranında uygulamalar yapıyordum.C++ 'ta bir türlü DOS dışında proje yapamıyordum.İşte Qt bizlere C++ kullanarak görsel bileşenleri rahatlıkla kullanmamızı sağlayan bir katmandır.C++'ta az kod ile görselliği olan programlar yazabiliyoruz.Kısaca artık DOS ekranından BAĞIMSISIZ !!! Sanırım en sevindirici tarafı bu olmalı. :D
 
Qt Tarihçe ...  
 
Qt,Norveçli bir firma olan TrollTech tarafından geliştirilmektedir.İlk dağıtımlarını Linux için yapmışlardır.Fakat,önemli bir sıkıntı olmuştur.Özellikle,Açık Kaynak Kodlu yazılımı destekleyen Linux taraftarları açısından,Linux'a  özgür olmayan bir lisansla araç takımı eklenmesi hoş karşılanmamıştır.Bu tepkiler sonucunda Trolltech firması özgür bir lisansla dağıtım yayınlamıştır.
 
Qt dördüncü sürümüne kadar Windows işletim sistemleri için GPL (General Public License) şekilde dağıtılmıyordu. Qt 4 ile birlikte buda değişti.Windows işletim sistemleri içinde GPL lisansı taşıyan sürüm ortaya çıktı.Farklı lisanslama yapmak için Qt'nin ücretli sürümleri kullanılabilir.Nokia tarafından satın alınan Trolltech firması Qt'yi 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtmaya başlamıştır,böylelikle Qt,ticari yazılımlarda para ödemeden kullanılabilmektedir.
 
Qt Çeşitleri Nelerdir? 
 
Qt/X11   X pencere sistemi içindir.
 
Qt/Mac  Apple Mac OS X içindir.
 
Qt/Windows  Microsoft Windows işletim sistemleri içindir.
 
Qt/Embedded Gömülü sistemlerde geliştirmek içindir. 
 
Qt/Jambi Java ortamında geliştirmek içindir. 
 
 
Qt Yararları Nelerdir? 
 
   Qt 'nin en büyük yararı aslında,C++'ın  yüksek performansı ve görselliğin bu performansla birlikte kullanılmasını sağlamasıdır. Qt'de yazdığımız kodlar platform bağımsız çalışabilir.Ayrıca,C++ ile görsel bileşenleri kullanabilmek için yazılımcılar bir çok satır kod yazmak zorundaydılar.Qt bu konuda da yazılımcılara esneklikler sağlıyor.
    Ayrıca Qt ile veritabanı erişimi uygulamaları,ağ erişim uygulamaları,dosyalar,GUI araç takımıyla birlikte programlama imkanı ve bir çok faydası var.Ayrıca Qt'nin bir çok dökümantasyonu mevcuttur.Örnek uygulamaları inceleyerek,kendinizi geliştirip,daha da üzerine koyarak ,iyi yazılımlar gerçekleştirebilirsiniz.Ayrıca Qt bizlere C++'ın hızını kullanabilmemizi sağlar.Yazılımda performans artışı sağlar.Qt ile dökümanlara ulaşmak için aşağıdaki adreslere uğrayabilirsiniz.Ayrıca Sakarya Üniversiteli olan Ufuk Uzun'un çeviri kitabını okuyarak Qt hakkında hızlıca öğrenmeye başlayabilirsiniz.
 
 
http://qt.nokia.com/products/appdev/developer-tools/developer-tools
 
http://www.qtturkiye.com/
 
http://qt.comu.edu.tr/ 
 
 
Ayrıca Qt ile programlama yapabilmek aşağıdaki linkten Qt Creator'ı indirebilirsiniz.
 
http://qt.nokia.com/downloads/sdk-windows-cpp
 
 
Evet,yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.Fakat,Qt ile ilgili makalelerim zamanla devam edecek,bundan sonraki ilk hedef Qt ile ilk uygulamamızı yapmak olacaktır.Umarım zevkle okuyacağınız bir yazı olmuştur.Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle ... 
 
Batuhan Düzgün
 
Sakarya Üniversitesi
 
Bilgisayar Mühendisliği 
 

Currently rated 5.0 by 2 people

  • Currently 5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etiketler:

Qt ve C++

Comments

Add comment


(Will show your Gravatar icon)  

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading

Bu site BlogEngine.NET 1.4.5.0 ile oluşturulmuştur. Türkçe çevirisi BlogEngine TR ekibi tarafından yapılmıştır.

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi 

Bilgisayar Mühendisi

Endüstri Mühendisi

Yeditepe Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans 

 sahibinden.com

   Kıdemli Uzman Yazılım Mühendisi  

E-Mail 

   batuhan.duzgun@sahibinden.com

   batuhan.duzgun@windowslive.com

  github.com/batux

 

Sayfalar

Calendar

<<  August 2019  >>
MoTuWeThFrSaSu
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Yazıları geniş takvimde göster