Qt ve C++ ile Hoş geldin Qt Dünyası !

Batuhan Düzgün tarafından yayınlanmıştır 28. August 2010 07:17

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlerle birlikte Qt Creator ile ilk programımızı yapacağız.Aslına bakarsanız yazı için pek keyifli sayılmam.Malesef ki,çok koyu bir Fenerbahçeli olarak takımımın aldığı sonuçlar moralimi alt üst diyebilirim.Ama napalım hayat devam ediyor.Aman yanlış anonslara neden olmadan uygulamamıza geçelim. :D Yapacağımız aslında basit Qt Creator’ı kullanarak ekrana mesaj yazacağız.Bu örnek sadece bir giriş olması açısından yapıyorum.Diğer örneğimde ise Qt’nin kalbi diyebileceğimiz iki kavramdan bahsedeceğim.Bunlar Yuvalar ve Sinyaller. İsimleri garip geliyor değil mi ? : ) Aslında evet bana da garip gelmişti ama işin mantığını çözünce gerçektende iyi düşülmüş bir çözüm olduğuna inandım.Neyse hemen ilk örneğimizi yapalım.Sırada bekleyen ikinci örnek var.

 

Qt Creator’u Açıyoruz…

İlk iş olarak QtCreator’u açıyoruz.Ardından  File>>New File or Project’ etıklıyoruz.Ardından aşağıdaki pencerenin gelmiş olması gerekiyor.

  

 
 
Qt C++ Project’i seçip,ardından Qt Gui Application’ı seçiyoruz.Daha sonra “Choose”  butonuna tıklıyoruz.Ve aşağıdaki pencereye ulaşmanız gerekiyor.
 
 
 
 Projemize bir isim veriyoruz.Ben “MerhabaQt” olarak belirledim.Günün anlam ve önemini belirttiği için.Yalnız önemli bir detay vereyim."Create in" yazan dosya yolunun sonun da eğer  “/qt” bulunuyorsa,onu silin.Çünkü tecrübe ettim.Herşeyi doğru yazsanız bile hata veriyor.Hatta sırf bu yüzden kaldırıp yeniden kurdum  :D Acemilik işte.Son olarak  “Next” tuşuna tıklayıp devam ediyoruz.
 
 
 
 Qt Creator size bir başlık dosyası,bir adet GUI formu ve iki tanede source dosyası oluşturacak.Bunların isimlerini bu pencereden dilediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.Yalnız tek koşul Türkçe karakter içermemeli.Sıkıntılar çıkarabilir.Ardından “Finish” deyip sonlandırıyoruz.
Karşınıza boş bir form gelmiş olması gerek.Sol tarafta yeralan panelde, “Edit” sekmesine tıklayıp.Projemizin kaynak kodlarını görebiliriz.Aşağıdaki resimde olduğu gibi.
 
 

Şimdi burada neler bir inceleyelim.İlk olarak MerhabaQt.pro dosyası.Aslında bu dosya içerisinde kod falan yok veya buraya herhangi bir C++ kodu yazmayacağız.Bu dosya projemize ait önemli bilgilerin tutulduğu bir klasör.Bu sayfa içinde projemizin hangi GUI arayüzünü kullandığı,hangi başlık dosyalarını içerdiği ve hangi kaynak kod sayfalarını barındırdığı gibi önemli bilgiler var.Bu dosyayı C#’ta oluşan Solution dosyasına benzetebiliriz.C#’ta proje yaparken.Bir solution dosyası oluşur.İşte o dosya içinde de projeye ait önemli bilgiler tutulur.Aynı mantık Qt’ de .pro dosyaları için geçerli.Ardından bir tane başlık dosyası var.Bu dosya,Sources klasörü altındaki kaynak dosyalarına include edilir.Her  C++ programcısı gibi bizde include etmeyi biliyoruz değimli arkadaşlar ? : )  Başlık dosyasını eklemek için yapmanız gereken tek şey    #include “myheader.h”   demek. ”main.cpp” dosyası ise main fonksiyonunu barındıran kod sayfamız.Şimdi hemen ilk kodlarımızı yazalım.Artık Qt Creator hakkında da bilginiz var.Sorun yok demektir.

 

Kodlar …

#include <QtGui/QApplication>

#include "merhaba_kucuk_qt.h"

#include <QLabel>

int main(int argc, char *argv[])

{

   QApplication a(argc, argv);

   QLabel *Goster=new QLabel("<b>Merhaba Qt Dunyasi!<b>");

   Goster->show();

   return a.exec();

}

 

 Şimdide yazdığımız kodlar ne anlama geliyor ona bakalım.Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek lazım.Kullanacağınız her görsel bileşeni yukarda başlık dosyasını include ediyorsunuz.Mesela ben QLabel kullandım o halde onu ekledim.Eğer uğraşmak istemezseniz.QDialog’u ekleyip,hepsini include etmiş olursunuz.Tabi bu pek şık olmaz.Biraz amatörce neyi nerde kullandığımızı bilmek gerek.Yukarıdaki   “merhaba_kucuk_qt.h” başlık dosyası biz projeyi oluştururken gelen başlık dosyası içine bir şey yazmadığımız için herhangi bir işlevi yok.Yukarıdaki başlık dosyası ise Application ve GUI ile ilgili şeyleri barındırıyor.

QApplication diyerek bir uygulama çalıştıracağımızı belirtiyoruz.Ardından bunu return ile döndürüyoruz.QLabel nesnesi oluşturuyoruz.Ama dikkat ederseniz pointer kullanılmış.Pointer olarak tanımlarsanız  sınıfın üye fonksiyonlarını ve değişkenlerini   “->“  işaretiyle çağırmalısınız.Fakat pointer kullanmazsanız   “.“ ile çağırmanız lazım. ”show”fonksiyonuyla da ekranda mesajımızı görüntülüyoruz.

 

Dikkat edin, HTML taglarını yazımı şekillendirebilmek için kullanabilmişim süper bir özellik.Yazıformatını ve şeklinin HTML tagları ile düzenleme imkanımız var,gayet başarılı. : )Şimdi de F5’e basıp veya Run tuşuna basıp uygulamayı çalıştıralım.

 

Sonuç …

 

Evet görüldüğü üzere çalıştırmayı başardık.Bunu ilk çalıştırdığımda baya sevinmiştim.Arkadaşlar,Qt ile C++ yazı dizisi devam edecek.Bundan sonraki uygulamada yazdığınız personel bilgilerini ekrana yazan bir program yapacağım.Bu uygulamada Yuva ve Sinyal kavramına gireceğim.İşin kalbi diyeceğimiz yer.Qt oyun programlama için OpenGL desteği,XML desteği, veritabanlarına erişim desteği ve Network ile program geliştirme imkanı sunar.Galiba sağlam bir şeyle karşı karşıyayız.Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle …

 

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği 

Currently rated 4.7 by 3 people

  • Currently 4.666667/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etiketler:

Qt ve C++

Comments

Add comment


(Will show your Gravatar icon)  

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading

Bu site BlogEngine.NET 1.4.5.0 ile oluşturulmuştur. Türkçe çevirisi BlogEngine TR ekibi tarafından yapılmıştır.

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi 

Bilgisayar Mühendisi

Endüstri Mühendisi

Yeditepe Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans 

 sahibinden.com

   Kıdemli Uzman Yazılım Mühendisi  

E-Mail 

   batuhan.duzgun@sahibinden.com

   batuhan.duzgun@windowslive.com

  github.com/batux

 

Sayfalar

Calendar

<<  August 2019  >>
MoTuWeThFrSaSu
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Yazıları geniş takvimde göster