C Programlama Dili ile 8051 Mikrodenetleyicide Yürüyen Işık Deneyi

Batuhan Düzgün tarafından yayınlanmıştır 14. October 2010 08:12

Merhaba arkadaşlar yaptığım bitirme tezi kapsamında sizlere araştırmalar sonucunda yapmayı başardığım bir mikrodenetleyici programlama deneyinden bahsedeceğim.Deneyde 8051 mikrodenetleyici geliştirme kartı kullanıldı.Model olarak üzerinde AT89C51ED2 bulunmaktadır.Şimdi sıra ile bu deney için neler lazım madde madde yazalım.
 
Deney için Gerekli Malzemeler ...
 
1-) 8051 Geliştirme Kartı
2-) Bir adet USB to RS-232 Dönüştürücü
3-) Bir adet 9 Volt'luk Duracell Pil
4-) Tuş Takımı ve LCD Gösterge Devresi
 
İlk işlem olarak aldığınız USB to RS-232 dönüştürücünün sürücüsünü kuruyorsunuz.Ardından RS-232'nin bir yüzünü USB to RS-232 dönüştürücüye takıyoruz.Bu işlemden sonra C kodlarını yazabilmek için Keil firmasının "Keil uVision2" derleyicisini kuruyoruz.Kurulumdan sonra aşağıdaki şekildeki gibi yeni bir proje açıyoruz,ben proje ismine "YuruyenIsikUygulamasi" şeklinde belirledim.
 
 
 
Ardından aşağıdaki kodları New File ile açtığımız boş dosyaya yazıyoruz.
 
#include <89c51rd2.H>

void Bekle(void)//gecikme fonksiyonu
{
    int i=0;
    for(i=0; i<=20000; i++)
{;}
}

void main(void)
{
 
  P0=0x80;//P0 portuna 10000000 yani 80h degerini yaziyoruz.
  while(1)//sonsuz donguye aliyoruz.
  {
     while(~P0_0)//bitleri saga dogru kaydiriyoruz
     {
        Bekle();
        P0=P0>>1;//bir bit kaydırma islemi
     }

     while(~P0_7)//sola kaydirma islemi
     {
       Bekle();
       P0=P0<<1;//bir bit kaydırma islemi
     }
  }
}

 
Bu sayfayı isim vererek ".c"  uzantılı kaydediyoruz.Projede sağ tarafta bulunan panelden "Source Group1" düğümüne sağ tıklayıp, "Add Files to Group" seçeneğini seçiyoruz.Ardından isim vererek ".c" uzantılı şekilde kaydettiğimiz dosyayı ekliyoruz.Ardından aşağıdaki şekilde Project menüsünden "Build All Target" seçeneğiyle projeyi derliyoruz.Aşağıdaki ayarları yapıp derleme işlemini yapabilirsiniz.
 
 
 
Yukarıda sihirli çubuk gibi görünen simgeye tıklayıp aşağıdaki ayarları yapıyoruz.Bunun sonucunda derleme çıktısı olarak bize bir ".hex" dosya oluşturacaktır. 
 
 
Proje klasörümüzün içeriği aşağıdaki gibi olmalıdır.
 
 
 
Evet şimdi kod tarafı tamam devreyi kurup hex kodları mikro işlemciye yükleme zamanıdır.Haydi devreyi kuralım.Devremize ilk önce pilimizi takıyoruz aşağıda görüldüğü gibi.
  
 
 
Ardından sonuçları görmemizi sağlayan LCD,LED ve Tuş Takımı gibi öğeleri içeren deveremizi uygun şekilde bağlıyoruz.8051 geliştirme kartındaki P0 portuna kablonun bir ucunu,diğer ucunu ise sonuçları gösterecek olan devrenin LED GRUBU portuna bağlıyoruz. Devremizin genel hali aşağıdaki gibidir.
 
 
 
Herşey hazır güçte verdik şimdi yazdığımız programı yükleyelim.Yükleme işlemi için ATMEL firmasının oluşturduğu bir yazılım olan ATMEL FLIP'i indirip,kurup,kullanacağız.ATMEL FLIP Java ile yazıldığı için Java Sanal Makinesini (Java Virtual Machine)  yüklü olması gerekiyor.Şimdi ATMEL FLIP'i açıyoruz ve aşağı gözüken ilk işlem olan aygıt seçme işlemini yapıyoruz.
 


 
RS232 seçeneği seçip bekliyoruz. 

 
Şimdi USB dönüştürücüyü takıyoruz.Aşağıdaki gibi.
 
 


 
Evet şimdi ATMEL FLIP'e gidip portu seçebiliriz.Hangi COM port olduğunu öğrenmek için; Bilgisayarım sağ tıklayıp,Yönet deyip ardından Aygıt Yöneticisi'ni seçiyoruz.Bende şu an COM18 olarak gözüküyor.ATMEL FLIP programından da aynı COM portu seçiyoruz.
 
Aşağıdaki gibi.
 
 
 
Hemen connect'e basmadan önce 8051 kartı üzerinde EA 'yı High yani 1 konumuna,PSEN'i ise low yani 0 konumuna getiriyoruz.Ardından reset tuşuna basıyoruz.Ve connect deyince arayüzdeki donuk butonlar ve diğerleri aktif hala geliyor.Aşağıdaki görüldüğü gibi.
 
 
 
Şimdi program üzerinden hex dosyasını seçelim bunun için File>>Load Hex File yolunu izleyerek projenizdeki hex dosyasnı ekleyebilirsiniz.Ardından Sol tarafda bulunan 4 tane tiklenmiş seçeneklerden ilk ikisini kaldırınız.Ardından Run tuşuna basınız.Aşağıdaki gibi bir sonuç almanız gerekiyor.
 
 
 
Buraya kadar geldikten sonra tek işlem devredeki PSEN ucunu High 1 yapıp,devreye reset atmak.Sonuç aşağıdaki gibi olmalıdır.
 
 
 
Bir foto daha bakalım.
 
 
 
Projeyi tamamlamış ama uykusuz gözlerle bitap gözüken benim de bir fotom olsa iyi olurdu sanki :D Gözler bitkin dikkat :D
 
 
 
Evet bir yazımın daha sonuna gelmiş bulunuyorum.Umarım zevkli bir makale olmuştur sizler için.Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle ...
 
Batuhan Düzgün
 
Sakarya Üniversitesi
 
Bilgisayar Mühendisliği 

Currently rated 5.0 by 8 people

  • Currently 5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etiketler:

8051 Mikrodenetleyici

Comments

Add comment


(Will show your Gravatar icon)  

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading

Bu site BlogEngine.NET 1.4.5.0 ile oluşturulmuştur. Türkçe çevirisi BlogEngine TR ekibi tarafından yapılmıştır.

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi 

Bilgisayar Mühendisi

Endüstri Mühendisi

Yeditepe Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans 

 sahibinden.com

   Kıdemli Uzman Yazılım Mühendisi  

E-Mail 

   batuhan.duzgun@sahibinden.com

   batuhan.duzgun@windowslive.com

  github.com/batux

 

Sayfalar

Calendar

<<  August 2019  >>
MoTuWeThFrSaSu
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Yazıları geniş takvimde göster