SMPP Protokolü ve Unbind Komutu

Batuhan Düzgün tarafından yayınlanmıştır 28. May 2012 07:24

SMPP protokolü için geçen makalede bağlantı kurulumu için "BindSm" komutunu incelemiştik. Bu yazıda bağlantı kurulumunu sonlandıran komut olan "Unbind" komutundan bahsedeceğim. UnBind paketi ile bağlantı sonladırma isteği SMSC'ye (Short Message Service Centre) gönderilir. SMSC isteğe olumlu cevap verirse, var olan TCP/IP bağlantısı sonlandırılır. 
 
UnBind Paket Yapısı
 
UnBind komutu için önceden BindSm komutu ile sağlıklı bir TCP/IP bağlantısı kurulmuş olması gerekir. Kurulmuş olan bağlantı UnBind ile sonlandırılır. Bu dakikadan sonra artık veri iletişimi her iki uç arasında yapılamaz.
 
SMPP Header Yapısı ...
  
 
BindSm için var olan başlık yapısı buradada geçerlidir. Zaten bu yapının her paket çeşidi (BindSm, SubmitSm, UnBind gibi) için geçerlidir. Bütün SMPP paketleri için aşağıdaki genel yapı mecvuttur. 
  
Yukarıda verilen paket yapısı genel bir formattır. Genelde Body kısmında yer alan parametreler değişir. Aynı zamanda eklenen TLV paketi sayısı değişebilir. Aşağıda "UnBind" gövde yapısı SMPP başlık yapısı kadardır. Yani UnBind gövde yapısı yoktur. Çünkü, bağlantı kapama isteği olması sebebiyle başka bir işlevi yoktur. 
 
UnBindResp paket yapısıda gövde içermez, sadece status (durum) bilgisi yazılır. Yani cevap içinde yapılan isteğin olumlu veya olumsuz olmasına göre bir durum bilgisi yerleştirilir. ESME birimide bağlantı sonlandırılmasına dair bir bilgi edinmiş olacaktır. UnBindResp paketi içinde, yapılmış olan UnBind komutunun sıra numarası (Sequence Number) yer alır.
 
UnBind ve UnBindResp komut yapısından bahsedildi. Umarım zevkle okuyacağınız bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle ...
 
Batuhan Düzgün
Bilgisayar Mühendisi
Endüstri Mühendisi 
 
 
 
 

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etiketler:

SMPP Protokolü

Add comment


(Will show your Gravatar icon)  

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading

Bu site BlogEngine.NET 1.4.5.0 ile oluşturulmuştur. Türkçe çevirisi BlogEngine TR ekibi tarafından yapılmıştır.

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi 

Bilgisayar Mühendisi

Endüstri Mühendisi

Yeditepe Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans 

 sahibinden.com

   Kıdemli Uzman Yazılım Mühendisi  

E-Mail 

   batuhan.duzgun@sahibinden.com

   batuhan.duzgun@windowslive.com

  github.com/batux

 

Sayfalar

Calendar

<<  July 2019  >>
MoTuWeThFrSaSu
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Yazıları geniş takvimde göster