SlinkSvn Subversion Server Service ve Tortoise Svn Client Entegrasyonu

Batuhan Düzgün tarafından yayınlanmıştır 15. June 2012 05:34

Merhaba arkadaşlar bu yazıda SlinkSvn Server Service ile Tortoise Svn Client' lar arasındaki entegrasyonu anlatacağım. Tabi bu yazıda neyin nesidir, nerden çıktı diyebilirsiniz.  Günümüzde, artık bir çok firmada projeler versiyonlanmakta ve sürekli güncellenerek geliştirilmektedir. Yazılım firmalarında gerçekleştirilen projelerin güncellendikçe sürümlerinin takip edilmesi ve ana bir kaynakta depolanması gerekmektedir. İşte bu nedenle Subversion yazılımlar geliştirilmiştir.
 
Subversion nedemektir?
 
Subversion, projeler üzerinde sürüm takibi ve ana kaynakta depolama yedekleme hizmeti sağlayan sistemlerdir. Yazılım tabanlı bu çözümler çoğu açık kaynak kodludur. Bu nedenle bir çok yerde dosya arşivleme ve sürüm takibi sağlar.Projenin gelişim adımları an ve an kaydedilebilir.
 
Bir server bilgisayar üzerinde koşan Subversion Server Yazılımı ve birçok bilgisayar kurulmuş olan SVN Client programları vardır. Bu nedenle Client-Server mimarisini temel alır. SlikSvn Server Yazılımı ve bir çok Subversion yazılımı default TCP portu 3690 değeridir. 
 
Entegrasyon için kullanılacak yazılımlar aşağıda listelenmiştir.
- SlikSVN Server Yazılımı
- TortoiseSVN Client Yazılımı

Kurulum Adımları
 
Adım 1 : Bu adımda server bilgisayar üzerinde çalıştırılacak olan SlikSVN server yazılımı indirilip kurulum yapılacaktır. Windows türü bir işletim sistemi kullandığımız için “.msi”  uzantılı kurulum dosyası indirilecektir. Linux sürümleri için SlikSVN paketleri, Linux terminal üzerinden kurulum yapılır. Aşağıdaki linkten işletim sisteminin türüne göre 32 bit veya 64 bit versiyon indirilir.
 
 
 
İndirilme işleminden sonra Next ile kurulum tamamlanır. Ardından, eğer 32 bit kurulum yapılmışsa Program Files(x86) klasörü altında SlikSvn klasörü, eğer ki 64 bit kurulum yapılmışsa Program Files klasörü altında yer alacaktır.  Bu dizin yolu kopyala yapıştır ile alınır. Örnek dizin aşağıda verilmiştir. SlikSvn klasörü dizini :  “C:\Program Files\SlikSvn\bin” şeklindedir. Komut İstemci’si açılır ve aşağıdaki adımdan devam edilir.
 
Adım 2 : Bu adımda kurulumdan sonra SlikSvn üzerinde Repository yaratma işlemi yapılacaktır. Bunun için Aşağıdaki komutlar adım adım işletilir.
>>> cd  “C:\Program Files\SlikSvn\bin” komutu ile “bin” klasörüne gidilir.
 
 
 
 
Ardından, “svnadmin” program parçası çalıştırılarak, yeni bir “Repository” yaratılır.
 
(NOT: Önemli bir notu burada belirtmek faydalı olacaktır. Windows işletim sistemin C:\ dizini üzerinde dosya okuma yazma yetkilerine takıp sorun çıkarmaması için “Repository” dosyasını C:\ dizini haricindeki bir konuma yaratınız.)
 
>>> svnadmin create “Q:\repos” 
 
 

Q:\ dizinine “repos”  Repository oluşturulmuş olur. Bu aımda önemli bir ayarlama yapılması lazımdır bazı dosyalar üzerinde. Öncelikli olarak, "Q:\repos\conf" dizininde yer alan config dosyası açılır ve okuma-yazma ve şifre bilgileri alanları # işeretleri kaldırılarak aktif hale getirilir. Daha sonra "Q:\repos\conf" dizinindeki passwd dosyası açılır ve usernname=password formatında kullanıcılar yaratılır. Örneğin : batuhan=fenerbahce şeklinde. Böylece SVN ile dosya aktarımında giriş yetkilendirmesi bu dosyada yer alan kullanıcılardan ibaret olacaktır.

Adım 3 : Bu adımda ise var olan Repository üzerine, ki bu “Q:\repos” dizinidir,  bir  SVN trunk yaratılacaktır. Bunun için aşağıdaki komut işletilir.

>>> svn mkdir svn://localhost/test1 
 
 
Evet bu adımdan sonra eğerki yukarıdaki resimde de görülen, “Committed revision 1 “ mesajı alınmış ise Trunk oluşturma işlemi başarılı bir şekilde bitmiştir. Bu Trunk’ı username’i “batu”, şifresi “batu” olan kullanıcıya atamış olduk.

Adım 4 : Windows Service kurulumu bu adımda yapılacaktır. Aşağıdaki komut ile bir Windows service create edilir.

>>> sc create ecoscenesvn binpath= “C:\Program Files\SlikSvn\bin\svnserve.exe –service  --root  Q:\repos” displayname=”SUBSUB” depend=Tcpip
 
 
 SUCCESS sonucu alındıysa başarılı bir kurulum yapılmıştır. Ardından aşağıdaki gibi “Services” listesinden SUBSUB adlı Service start edilir.
 
 
 
 

Servis start edildikten sonra TortoiseSVN Client yazılımı kurulur.
 
Adım 5: Tortoise SVN kurulumu aşağıdaki linkten next ile kurulur.
http://tortoisesvn.net/downloads.html
Ardından yaratmış olduğumuz “test1” trunk’ına localdeki bir dosya import edilir. Aşağıdaki gibi;
 
 

 
 Ardından aşağıda açılan pencereye server'ın IP adresi  ve trunk ismi girilir. Yani şöyle olmalıdır :  svn://10.10.10.10/test1 gibi örnek verilebilir.
  
 
 
Aşağıdaki gibi işlem başarıyla tamamlanması gerekir.
 
 
 
Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle ...
 
Batuhan Düzgün
Bilgisayar Mühendisi
Endüstri Mühendisi 

Currently rated 5.0 by 1 people

  • Currently 5/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Etiketler:

Subversion (SVN)

Comments

Add comment


(Will show your Gravatar icon)  

  Country flag

biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading

Bu site BlogEngine.NET 1.4.5.0 ile oluşturulmuştur. Türkçe çevirisi BlogEngine TR ekibi tarafından yapılmıştır.

Batuhan Düzgün

Sakarya Üniversitesi 

Bilgisayar Mühendisi

Endüstri Mühendisi

Yeditepe Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans 

 sahibinden.com

   Kıdemli Uzman Yazılım Mühendisi  

E-Mail 

   batuhan.duzgun@sahibinden.com

   batuhan.duzgun@windowslive.com

  github.com/batux

 

Sayfalar

Calendar

<<  February 2019  >>
MoTuWeThFrSaSu
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910

Yazıları geniş takvimde göster